“Değişim Farkındalıkla Başlar” Kültürel Etkinlik Toplantıları’nın ikincisi Edirne’de yapıldı

Haberler

haberler-14
17 Temmuz 2017

“Değişim Farkındalıkla Başlar” Kültürel Etkinlik Toplantıları’nın ikincisi Edirne’de yapıldı.

DESİP “Değişim Farkındalıkla Başlar” Kültürel Etkinlik Toplantıları’nın ikincisi 17-18 Temmuz 2017’de Edirne’de yapıldı.

DESİP kapsamındaki “Değişim Farkındalıkla Başlar” kültürel etkinliklerinin ikincisi 17-18 Temmuz tarihlerinde Devecihan Kültür Merkezi’nde Edirne Valisi Günay Özdemir, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot ve Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Şeref Kazancı’nın katılımları ile gerçekleşti.

DESİP Kültürel Etkinliklerinde dezavantajlı grupların toplumdaki varlıklarına dikkat çekmek ve onları sosyal ve ekonomik yaşama katılımları için cesaretlendirmek amaçlanıyor. Etkinliklerde dezavantajlı grupların ürettiği sanatsal ve el işi ürünleri sergileniyor

Basın toplantısından hemen sonra Devecihan Kültür Merkezi’nde Kültürel Etkinlik Programı başladı. Etkinliğin açılış oturumunda ilk konuşmayı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı Daire Başkan Vekili Hülya TEKİN yaptı. TEKİN konuşmasında, dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerinin artırılması konusu kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin hem büyümesini hem de istihdam alanındaki artışını istikrarlı şekilde devam ettirme mücadelesi verdiğini dile getirdi. Oturumun ikinci konuşmasının Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Şeref KAZANCI yaptı. KAZANCI konuşmasında, dezavantajlı kişilerin istihdama erişimde ve sosyal hayata katılımda pek çok sorunla karşılaştıklarına değindi ve bu grupların normal bireyler gibi istihdama erişimlerinin sağlanması için bakanlık olarak birçok projenin ve faaliyetin yürütüldüğünü söyledi. Daha sonra kürsüye Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot geldi. Begeot, AB ve Türkiye arasında güçlü işbirliği olduğunu ve iş gücü piyasasında istihdamın sağlanmasının devletin en önemli görevlerinden biri olduğunu belirtti.

Açılış oturumunun son konuşmasını Edirne Valisi Günay ÖZDEMIR yaptı. ÖZDEMİR konuşmasında “Türkiye’de asayiş anlamında belki de en huzurlu, en rahat olan ilimizde yaşıyoruz. Toplumsal anlamda dezavantajlı kişilerin toplum içine sokulabilmesinde bu etkinliğin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Açılış oturumunun tamamlanmasının ardından, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı çerçevesinde geliştirilen “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ve İstihdam Edilebilirliklerinin Desteklenmesi Hibe Programı’’ kapsamında Edirne’de yürütülen projeler ve İŞKUR mesleki eğitim kurslarının öğrencilerinin ürettiği ürünlerin sergilendiği ”Mutlu Bir Hayata İl Adım” sergisinin açılışı yapıldı.

Açılıştan sonra sergi salonuna giren ziyaretçiler Edirne’ de Yaşayan Roman Vatandaşların Sosyal Entegrasyonları ve İstihdam Edilebilirliklerinin Artırılması Projesi öğrencilerinin müzik dinletisi ile karşılandı.

Sergi iki gün boyunca ziyarete açık kaldı. Sergi süresince öğrenciler ziyaretçilere örnek üretimler yaparak ziyaretçilerle bilgilerini ve tecrübelerini paylaştı. Sergiyi ziyaret edenler İŞKUR meslek edindirme kursu öğrencilerinin ürettiği ürünleri de görme ve inceleme fırsatını buldular.

PROJE KÜNYESİ

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi'nin Sözleşme Makamı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü'nün Faydalanıcısı olduğu DESİP Projesi Niras IC Sp. Z.o.o. liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülmektedir.

ALO 170

ALO 170

İLETİŞİM

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
İnönü Bulvarı 42 • Emek, 06520, Ankara
Telefon: +90 (312) 296 76 78
desip@desip.org